Każdego dnia słuchamy, ale czy słyszymy? Słuchanie to nie tylko rozróżnianie dochodzących do naszych uszu dźwięków, ale również chęć usłyszenia kogoś lub czegoś. Wiele osób ma z tym problem, ale tej trudnej umiejętności można się nauczyć.

Zajęcia jakie przeprowadziliśmy dla uczniów klasy III miały na celu kształtować u dzieci umiejętność słuchania siebie, słuchania innych, słuchania dźwięków jakimi jesteśmy na co dzień otoczeni. A wszystko zaczęło się od książki Pawła Beręsewicza " Człowiek z czerwoną chorągiewką" z serii Czytam Sobie. Jest to opowieść o początkach motoryzacji i pierwszych samochodach. Bohaterem jest kilkuletni chłopiec, jego tata pracuje jako człowiek z czerwoną chorągiewką, bo w czasach kiedy na ulicach pojawiały się pierwsze automobile ktoś taki musiał zawsze biec przed pojazdem i ostrzegać przechodniów. Historia ta obfituje w wiele ciekawostek związanych z powstawaniem pierwszych samochodów ukazując ich 150 letni historię. Ale fragmenty z tekstu to był tylko wstęp do zajęć, ponieważ część główna to przygotowanie się do stworzenia słuchowiska i nagranie takiego słuchowiska. Dzieci wyposażone w przedmioty które pomagały wytworzyć różne dźwięki, obłożone instrumentami w naprędce przygotowanym studio wcielały się w rolę radiowców i przy pomocy swojego głosów i dźwięków jakie wytwarzały otaczające ich przedmioty próbowały zobrazować fragmenty tekstu jakie wylosowały. Następnie wysłuchały słuchowiska dla dzieci, aby móc w pełni przenieść się w ten teatr wyobraźni i poprzez słuchanie przygotować się do tworzenia. W finale w oparciu o scenariusz na podstawie czytanej wcześniej książki przystąpiliśmy do prób nagraniowych. W grupie pojawił się reżyser, narratorzy, realizatorzy dźwięku i zaczęła się właściwa praca nagraniowa. Było naśladowanie kroków, warkotu silnika, szczekanie psów, poklepywanie , posypywanie, i jeszcze wiele innych dźwięków, które miały wzbogacić czytany przez dzieci tekst i działać na wyobraźnię słuchaczy. Końcowy efekt może nie był doskonały, ale to dopiero pierwsza próba nasza próba powrotu do tej trochę zapomnianej formy działania na dziecięcą wyobraźnię.

Dziękujemy uczestnikom zajęć z klasy III Szkoły Podstawowej nr 2 w Chmielniku z wychowawczynią panią Bożeną Pańczak za regularne odwiedzanie naszej biblioteki i aktywne uczestnictwo w różnorakich zajęciach.

 

Oprac. Irena Szczypek