Śladami Ignacego Łukasiewicza

Dodano: 2022-11-08

Jest takie miejsce na mapie Polski, które zdecydowanie warto odwiedzić - Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza. Kto już tam był, ten rozumie skąd nasz zachwyt. A kto nie był to polecamy odwiedzić to wyjątkowe miejsce. Z pełną satysfakcją obalamy mit, że w muzeum jest nudno.

Jedyne muzeum położone na terenie czynnej do dzisiaj kopalni ropy naftowej, której założycielem był bohater naszego projektu Ignacy Łukasiewicz, dostarczyło dzieciom wielu atrakcji. Jest pełne niespodzianek, zapachów, dawnej technologii połączonej z nowoczesnością. Ekspozycja apteczna, kolekcja lamp naftowych, fotografie, wystawa geologiczna sprawiła, że grupa uczestnicząca w projekcie jeszcze lepiej poznała sylwetkę wybitnego Polaka.

W otoczeniu przepięknego lasu borzeckiego znajduje się czarne złoto, czyli naturalna ropa naftowa. Spacerując alejkami poznaliśmy unikatowe urządzenia związane z przemysłem naftowym, rafineryjnym i gazowniczym. Dzięki nowoczesnym ekspozycjom multimedialnym przenieśliśmy się w czasy, kiedy na kopalni pracował jeszcze sam Ignacy Łukasiewicz, a dzięki technologii mógł do nas przemówić. Duże wrażenie zrobiły również Kopanki: Janina i Franek.

Zwiedzanie zakończyło się w "Kanadyjce", restauracji przy Muzeum. Tu nie tylko był obiad, ale dzieci wzięły udział w warsztatach rysunkowych. Dzięki temu oprócz pamiątek zakupionych w Muzeum mają również pamiątki wykonane samodzielnie. Do Bóbrki zabrali swoje almanachy, ponieważ zaplanowaliśmy, że "na świeżo" dzieci zapełnią białe kartki papieru wrażeniami i rysunkami. Nowoczesna technika rysunkowa Urban Sketching bardzo w tym pomogła. Z oryginalnymi pamiątkami, nową wiedzą o Ignacym Łukasiewiczu i uśmiechem od ucha do ucha cała grupa wróciła do Chmielnika planując kolejne wydarzenia.

               

"Projekt dofinansowany przez Fundację BGK w programie "Dzieci Kapitana Nemo" - Edycja III