Dodano: 2018-08-31
Pierwsze działanie w projekcie "Jak się Tobie pokłonić Polsko?" z Programu Działaj Lokalnie już za nami. Projekcja filmu "Chleba naszego powszedniego" zgromadziła całkiem sporą publiczność. Byli to mieszkańcy nie tylko Błędowej Tyczyńskiej, ale również pozostałych miejscowości w gminie. Historia rodziny Ulmów, mimo że żyli w Markowej, która jest położona stosunkowo blisko naszej gminy nie była dobrze znana wszystkim zgromadzonym. Dlatego na sali panowała przejmująca cisza i oczy wszystkich zwrócone były na bohaterów tego obrazu. Świadkowie tamtych wydarzeń występujący w filmie zrobili ogromne wrażenie na oglądających i skłonili do refleksji nad minionymi wydarzeniami, ale też nad naszym stosunkiem do drugiego człowieka i chęcią niesienia bliźniemu pomocy nawet za cenę życia swojego i swojej rodziny. W powietrzu zawisło nieme pytanie: jak ja zachowałabym/zachowałbym się w takiej sytuacji w jakiej znalazła się rodzina Ulmów? Oczywiście to nie była jedyna rodzina, która pomagała Żydom w czasie II wojny światowej, ale na naszym terenie jedyna, która poniosła tak wysoką cenę. Po projekcji swoimi wspomnieniami z tamtego okresu podzielił się Pan Hieronim Drozd, świadek historii, który miał w Błędowej Tyczyńskiej i w Zabratówce przyjaciół żydowskiego pochodzenia i znał ich losy z tamtego okresu, ale też wiedział co stało się z nimi samymi i ich rodzinami po wojnie. Niektórym jego znajomym udało się przeżyć ten tragiczny czas i mieszkają w Polsce lub wyemigrowali za wielką wodę.
Gospodarzem tego popołudnia były Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Błędowej Tyczyńskiej, które rozpromowały wśród mieszkańców projekcję filmu. I jak to bywa w przypadku gdy Koło gospodyń zaprasza do siebie, były też autorkami poczęstunku dla zebranych. Na stole po0jawiła się tradycyjna, nawiązująca do okresu o którym był film kartoflanka. Natomiast znakiem naszych czasów było pyszne ciasto.
Widzom, Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich serdecznie dziękujemy za włączenie się w obchody 100-ej rocznicy odzyskania niepodległości.
Dziękujemy również Dyrektorowi Miejskiego Centrum Kultury w Łańcucie za pozwolenie na nieodpłatną, publiczną projekcję filmu, który został przez tę instytucję wyprodukowany.
Oprac. Irena Szczypek